czwartek, 31 stycznia 2013

Inspiracje z targów.

Pomysłów na urządzenie mieszkania warto szukać wszędzie. Miałam okazję pojawić się wczoraj na targach Budma w Poznaniu. Jeden dzień to oczywiście za mało żeby zwiedzić wszystkie hale, ale udało mi się odwiedzić kilka stoisk, na których znalazłam produkty godne polecenia.

Fibaro.
Jak przystało na fana nowinek technicznych oraz użytkownika iPhone'a moją uwagę przyciągnął system firmy FIBARO. Jeżeli interesuje was stworzenie inteligentnego domu, który "wszystko będzie robił za was" to polecam zapoznać się z ofertą tej firmy. Ogromną zaletą systemu jest to, że nie wymaga montażu dodatkowych kabli, pozwala na sterowanie prawie wszystkim - od oświetlenia czy ogrzewania, przez otwieranie rolet, bramy, uzbrajanie alarmu po wyłączanie urządzeń kiedy użytkownika nie ma w domu. System uczy się naszego cyklu dnia i pozwala na programowanie wykonywania określonych operacji w określonym czasie. Szczegóły na stronie www.fibaro.com/pl
Dla mnie to co najważniejsze:
- system bezprzewodowy
- możliwość podłączenia kolejnych modułów w dowolnym czasie
- konkurencyjna cena
- obsługa przez aplikacje na urządzeniach z systemem iOS i Android



Poniżej zamieszczam link do filmu prezentującego możliwości systemu FIBARO. Jak dla mnie rewelacja. Pomyślę o tym jak tylko zdecyduję się na budowę domu lub kupię większe mieszkanie. Podstawowy system z centralką to koszt ok. 5000 zł. FIBARO to nie tylko gadżet, ale także oszczędność dla Twojego domu.





Akrolithos.
Produkty tej firmy to przepiękne umywalki z naturalnego kamienia, dekory o różnych wzorach i formach, kostki brukowe i inne elementy wykończeniowe z kamienia. Przedstawione na stoisku produkty robiły wrażenie, natomiast cena wg katalogów też zaskakuje. Według cennika w katalogach umywalka prezentowana na zdjęciu poniżej kosztuje 65 Euro. Cała kolekcja zaprezentowana na stronie www.akrolithos.com



Moduł Styrobetonowy.
Nowość na polskim rynku. Produkcja w Polsce. Innowacyjny Moduł Styrobetonowy służy do budowy wszelkiego rodzaju ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych ścianek działowych i nośnych. Moduł charakteryzuje się przede wszystkim łatwością montażu, wysoką wodoodpornością i dźwiękoszczelnością,
a do tego jak podaje producent, dostępnością cenową. Panele produkowane są w postaci bloków o wysokości do 3m, szerokości 60 cm i grubości 15 cm lub 10 cm (w przypadku wykorzystania jako ścianki działowe). Według producenta "Moduł Styrobetonowy – „MSB” – jest rodzajem lekkiej energooszczędnej ekologicznej ściany", budowa z modułów styrobetonowych jest łatwiejsza, a przechowywanie materiału nie wymaga dużej powierzchni.

Informacje na temat modułów styrobetonowych znajdziecie na stronie www.styrobeton.tom-dom.com.pl




Na targach można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań i nowych produktów, a do tego można wszystko zobaczyć "na żywo". Ja prezentuje te, które mnie zainteresowały najbardziej. I oczywiście zachęcam do odwiedzenia kolejnych Targów Budma w Poznaniu.

środa, 16 stycznia 2013

Zrób to sam - zasłony i firany

"Zrób to sam" - czyli jak skrócić materiał.

O tym jakie zasłony czy firanki wybrać, jaki kolor, materiał czy wzór nie będę się rozpisywać, bo to kwestia gustu i dostosowania do wnętrza. W związku z tym, że w moim mieszkaniu jest tylko jedno okno w salonie i drzwi balkonowe w sypialni, nie musiałam dużo wybierać.

Nie będę też pisać o gotowych zasłonach "szytych na miarę", bo takie sporo kosztują. Postawiłam na proste, długie zasłony,a co najważniejsze sama mogłam ja skrócić. Gotowe zasłony w marketach najczęściej mają długość około 3m, tak aby pasowały do większości pomieszczeń. Ja zdecydowałam się na tkaniny z dobrze nam znanej IKEI. Zasłony i firany są tam stosunkowo tanie i dobre jakościowo. Jeżeli jednak 3 metry do dla nas zdecydowanie za dużo, wystarczy żelazko, aby samodzielnie skrócić zasłony. W zestawie z materiałem IKEA sprzedaje specjalną taśmę z klejem, którą po odpowiednim odmierzeniu tkaniny zaprasowujemy żelazkiem.


Taśmę z klejem do skracania materiału można kupić też w większości pasmanterii,a tkaniny wcale nie muszą być z IKEI, najlepiej zapytać przed zakupem czy materiał nadaje się do skracania w taki sposób. Taśma może służyć również do skracania spodni lub innych tkanin. Nagrzewamy żelazko, odmierzamy długość tkaniny, pracujemy na "lewej stronie" - w przypadku zasłon na stronie, która będzie później zwrócona do okna - zaginamy dół na szerokość taśmy, przykładamy taśmę, zaprasowujemy i już - gotowe !




Jeżeli zasłona jest bardzo długa, można ją obciąć od dołu przed podklejeniem. Unikniemy w ten sposób wielokrotnego zawijania materiału. W przypadku firan podobnie, choć czasami dobrze wyglądają podwinięte.

Na zdjęciach produkty IKEA: w sypialni firany Alvine Rund - 99 zł/ kpl., zasłony Vivan - 49,90 zł/kpl. ,
w salonie zasłony Lenda - 79,90 zł/kpl.
Potrzebne materiały:

- tkanina do skrócenia
- nożyczki
- żelazko
- taśma z klejem do skracania materiałów (wystepuje jako sama siatka z klejem (np. ta z IKEI), albo jako papierowa taśma z klejem)

Znalazłam na blogu aniomatronika post z instrukcją naklejania taśmy. Poniżej link do posta:
http://anio-prezentuje.blogspot.com/2011/01/diy-skracanie.html




Udanego skracania :)


sobota, 5 stycznia 2013

Czas na stiuk wenecki.

Czy słyszeliście już o stiuku weneckim? Ja pierwszy raz usłyszałam przy okazji wyboru struktury na ścianę w sypialni.

Stiuk wenecki to ekskluzywny efekt dekoracyjny, który imituje płyty marmurowe. Położony na ścianie wygląda jak wielka, jednolita płytka marmurowa. Plusem stiuku weneckiego jest łatwość utrzymania w czystości, ale przede wszystkim efekt jaki można uzyskać przy odpowiednim położeniu i oświetleniu. Firmy, które w swojej ofercie posiadają stiuk wenecki, oferują także szeroką gamę kolorystyczną. Kolor uzyskuje się poprzez dodawanie do stiuku pigmentu, który w zależności od ilości daje różny odcień.



Na rynku znajdziecie wiele firm, które oferują stiuk wenecki m.in. Magnat czy Fox Dekorator. Na początku położenie stiuku może wydawać się bardzo trudne, ale stosując się do zaleceń producentów i instrukcji zamieszczonych na ich stronach można sobie z tym poradzić. Poniżej zamieściłam film instruktażowy ze strony marki Magnat, z którego my korzystaliśmy podczas nakładania stiuku. Na tej stronie znajdziecie także dokładny opis produktu, paletę kolorów oraz narzędzia niezbędne do położenia stiuku.



Ja wybrałam produkty marki Magnat Style, ze względu na paletę kolorów - jak podaje producent 16 pigmentów, które dają możliwość zabarwienia na 1622 kolory. Produkty są dostępne w sklepach z farbami Śnieżka (nie znalazłam stiuku Magnata w marketach budowlanych). Do samodzielnego położenia stiuku potrzebne wam będą:

- stiuk wenecki (w opakowaniach 1kg i 5kg)
- grunt
- pigment w wybranym kolorze
- wosk (do nadania połysku)
- paca wenecka (specjalna paca ze stali nierdzewnej)

Przed położeniem struktury dekoracyjnej konieczne jest wygładzenie ściany i usunięcie wszelkich niedoskonałości. Następnie ścianę należy zagruntować. Stiuk wenecki nakłada się w trzech cienkich warstwach i w określonych odstępach czasu. W zależności od tego, w jaki sposób będziemy nakładać stiuk uzyskamy różny efekt końcowy. Stiuk barwimy tylko raz, natomiast cienie na ścianie uzyskuje się dzięki nakładaniu stiuku w kolejnych warstwach. Po odpowiednim zabezpieczeniu stiuk można zastosować również w kuchni czy w łazience.

Zdecydowałam się na stiuk w kolorze fuksji w sypialni, a pozostałe ściany pomalowaliśmy na szaro. Na ścianę ok 7 mkw sprzedawca zlecił zakup 7 kg stiuku. Po położeniu trzech warstw okazało się, że wystarczyło 5 kg. W związku z tym, że zostały mi 2 kg produktu, różowy pigment wymieniłam na czekoladowy i tak powstała dodatkowa ścianka ze stiuku w kuchni. Zauważyłam, że im ciemniejszy kolor tym uzyskujemy lepszy efekt wizualny. Stiuk dobrze prezentuje się przy dodatkowym oświetleniu, lepiej widać strukturę kamienia.

Poniżej przedstawiam efekt naszej pracy: fuksja w sypialni, czekolada w kuchni.


Instrukcje znajdziecie na stronach producentów oraz na opakowaniach. Jak dla mnie efekt oryginalny i ciekawy.

A co Wy o tym sądzicie?